SEO hataları internet üzerinde faaliyet gösteren ve arama motorlarında üst sıralarda olmak isteyen internet sitelerinin göz ardı etmemesi gereken bir durumdur. Arama motorlarında üst sıralarda olmak isteyen ve ziyaretçi sayısının fazla olmasını isteyen firmalar, SEO’yu hatasız ve etkin bir şekilde kullanmalıdır. Arama motoru optimizasyonunun (SEO) etkin bir şekilde kullanılması ziyaretçi amacınıza ulaşmanıza yardımcı olacaktır.
SEO konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler veya kurumlar tarafından hazırlanan internet siteleri, arama sonuçlarında üst sıralara çıkma konusunda yetersiz kalacaktır. Deneyimsiz ve SEO konusunda teknik bilgi sahibi olmayan kişiler tarafından hazırlanan web sitelerinde SEO hatalarının olması hem zaman hem de ziyaretçi kaybına sebep olacaktır. Bu nedenle SEO konusunda en çok yapılan hataları bilmeniz sizler adına önemli olmaktadır.

En Çok Yapılan SEO Hataları Nelerdir?
En çok yapılan SEO hatalarının başında web sitenizin isminin yanlış belirlenmesi ve yanlış anahtar sözcüklerin kullanılması ya da sitede anahtar kelimelere hiç verilmemesi gelir. Sitenizin konusu doğrultusunda sitenizin isminin yanlış belirlenmesi sitenizin içerik ile uyumluğunu kaybetmesine neden olacaktır. Ayrıca seçeceğiniz anahtar kelimenin siteniz ile ilgili olmaması arama motorlarında geri planda kalmanıza sebep olacaktır.
Sitenizin başlığında görsel tema kullanılması ve içeriklerinizin ihtiyaç ve talep doğrultusunda güncellenmemesi sık karşılaşılan SEO hatalarının başında gelmektedir. Ayrıca sitenizde özgün olmayan, başka sitelerden alınmış kopya içeriklerin bulunması ve sitenizin bu alanda faaliyet gösteren arama motorlarının şartları dikkate alınmadan tasarlanması da belirgin SEO hataları arasındadır.